angus-1

Angus

Anavatanı İskoçya'dır. Angus ırkını önemli kılan en önemli özellik etinin kalitesidir. Diğer etçi ırklarına göre angus ırkı daha kaliteli et üretimine olanak verir. Angus etinin tercih edilmesindeki en önemli özellik et yağ oranının düşük olmasıdır.
simental-1

Simental

Anavatanı İsviçre ve Avusturya'dır. Fleckvieh (Lekeli inek) olarak adlandırılırken zamanla bu isim "Simental" olarak devam etmiştir. Kombine verimli (Et - Süt) bu ırk kuzey ve güney Amerika'da birçok Avrupa ülkede beslenmektedir.
limuzin-1

Limuzin

Anavatanı Fransa'nın güney batısındaki Limousin bölgesidir. 1886 da resmi adına kavuşmuştur. İlk zamanlar süt verimi için düşünülmüşse de 1900 lü yıllarda etçil tarafı öne çıkmıştır. 1971 yılında İrlanda'ya getirilmiş olan limuzin ırkına çok değer verilmektedir.
belcika-mavi

Belçika Mavisi

Anavatanı Belçikadır. Belçika mavisisinin ırkını önemli kılan en önemli özellik etinin kalitesidir. Diğer etçi ırklarına göre daha kaliteli et üretimine olanak verir. Belçika Mavisinin etinin tercih edilmesindeki en önemli özellik et yağ oranının düşük olmasıdır.
hereford-1

Hereford

Adını İngiltere'nin güneybatı bölgesindeki herefordshire vadisinden almıştır. 17 yy.'dan sonraları bu vadiden dünya'ya yayılmıştır. 19. yy itibari ile Kanada , ABD, Arjantin, Brezilya, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika gibi ülkelerde yetiştirilmiştir.
sharolle

Sharole

Şarole ırkı sığırın anavatanı Fransa’dır. Dünyada eti için yetiştirilen besi sığırı olarak bilinmektedir. Şorole ırkı sığırlar dünyada Charolais sığırı olarak bilinmektedir. Şarole ırkı sığırların Fransa’nın Charolais bölgesinde yetiştirilmektedir.