Kalite ve Güven
Firmamız tarafından kesilen etlerin periyodik olarak denetimi yapılmakta ve tüm sağlık ve hijyen kurallarına uyularak üretim gerçekleştirilmektedir. Kellecioğlu Et olarak %100 helal ve sağlıklı kesim politikalarımızla

Halk Sağlığı
1966 Yılında kendi öz kaynaklarımızı kullanarak kurduğumuz firmamız günümüze kadar büyüyerek sektörün söz sahibi entegre et tesislerinden biri olmuştur. Firmamız gıda güvenliğini Helal Et, ISO 22000, ISO 9001 yönetim sistemleriyle sağlamaktadır.

Tecrübe ve Süreklilik
Yıllardır uygulamakta olduğumuz büyüme ve kurumsallaşma politikası sayesinde her geçen gün tesislerimizi ve firmamızı büyütmekteyiz. Geçmişten gelen tecrübelerin harmanlandığı kurumsal hafızasında, geleceğe ışık olacak projeler üretmeye devam etmekte, her projenin odağına milli menfaatleri yerleştirmektedir.

Ürün Sunum Şekli
Tesislerimizde etlerimiz, istenilen miktarda ve zamanda kuşbaşı makinesinde küp şeklinde titizlikle doğranır. Etlerin sinirlerinden ayrılması kıyma makinesinin sinir ayırıcı aparatı ile gerçekleştirilir. Etler, sinirsiz kıyma olarak titiz bir şekilde hazırlanır. Etler, vakum makinesi ile temizlik ve hijyen kuralları çerçevesinde vakumlanarak sevkiyata hazır hale getirilir. Ürünlerin içindeki hava vakumlanır. Ardından 570 oksijen, %30 karbondioksit gazları verilerek ürünlerin rengini kaybetmeden sıfır derecede korunabilmesi sağlanır. Bu teknoloji sayesinde raf ömrü tüm hijyenik kurallar dahilinde uzayan ürünlerimiz müşterilerimizin beğenisine sunulur.

Et Eğitimi
Firmamızın müşterilerine ve şef adaylarına sunduğu asli hizmetler arasında et eğitimi hakkında bilgi paylaşımları da yer alıyor. Verdiğimiz eğitimlerde etin kullanıldığı yemeklerin çok daha lezzetli olmasının sağlanması, hangi yemeğe hangi etin uygun olduğu, etin kesilme-pişirilme şekilleri, saklama kuralları gibi pek çok önemli konu hakkında fabrikasında, restoranlarda ve mutfak projelerinde uygulamalı olarak şef adayları ve şeflerle bilgi alışverişinde bulunuyor.